سوالات متداول

طبق بررسیهای انجام شده در هنگام خرید خانه، متقاضی ملک تمام تلاش خود را می‌کند تا هزینه کمتری پرداخت کند و در نقطه متقابل فروشنده تمایل دارد بالاتر از قیمت دیگران ملکش را عرضه نماید. هر سوال و هر پاسخ شما در این مسیر می تواند بر قیمت خانه تاثیر گذار باشد. اما مهم این است که شما قیمت اصلی ملکتان را دریافت کنید.

تا مدتها پیش؛ چه کسی اصلا فکر می‌کرد، سوالاتی وجود دارد، که اگر هنگام فروش خانه از شما پرسیده شود، می‌تواند منافع دو طرف معامله را به چالش بکشد! به طور کلی، وقتی به یک سوال یا مجموعه‌ای از سوالات زیرکانه پاسخ می‌دهید، منجر به کاهش قیمت می‌شوید. بالطبع هنگامی که خانه‌تان را برای فروش می‌گذارید، نمی‌خواهید فورا آن را با قیمتی پایین‌تر که مطلوبتان نیست بفروشید. چه کسی چنین چیزی می‌خواهد؟ این موضوع زمانی رخ می دهد که شما به نکات کلیدی این گزارش توجه نکنید و مرتکب اشتباه شوید. در اینجا دربارهٔ طفره رفتن از یک سری سوالات غیر حرفه ای و زمان احتمالی آن‌ها بحث می کنیم

نمونه هایی از این سؤالات به ظاهر ساده و غیرحرفه ای که تاثیرات مخربی میتوانند داشته باشند عبارتند از :

چرا دارید جابجا می‌شوید؟

همسایه‌ها چطور هستند؟

اخیراً چه تعمیراتی در خانه‌تان انجام داده‌اید؟

و خیلی سؤالات دیگر که قرار است به اختصار به تمامی آنها پاسخ دهیم

احتمالا این افشاگر‌ی ها می‌تواند منجر به کاهش قیمت خانه‌ در لیست مشاورین املاک شود
زمان نشان دادن خانه به مشتری درست زمانی است که این سوالات پرسیده می‌شود! برخی اوقات صاحب خانه مایل است در زمان نشان دادن خانه به مشتری، حضور داشته باشد. در حقیقت آنها می‌خواهند در این بازدید با خریداران دربارهٔ فوق‌العاده بودن خانه‌شان صحبت کنند تا چیزی از قلم نیفتد؛ آن‌ها می‌خواهند خریدار همه چیز را بداند! اغلب اوقات صاحب‌خانه‌ها می‌خواهند حواسشان به غریبه‌هایی باشد که به خانه‌شان می‌آیند از این رومایل به ترک خانه نیستند.

خریداران از شما خواهند پرسید برای چه جابجا می‌شوید. ممکن است ناچار به فروش خانه باشید چون به تازگی خانه دیگری خریدید و به پولتان نیاز دارید، حتی ممکن است به خاطر مریضی یکی از اعضای خانواده جابجا شوید که حالش بهتر نمی‌شود و نمی‌توانید به موقع در کنارش باشید. یا شغل جدید که به تازگی قبول کرده‌اید، به محل خانه فعلی تان دور است و برای سهولت در رفت و آمد می خواهید جا به جا شوید. این‌ها فقط چند مورد از دلایلی است که می‌تواند، خریدار را از این موضوع آگاه کند، که عجله دارید. ممکن است خریدار نتیجه بگیرید که چون عجله دارید، در قیمت فروش خانه منعطف‌تر خواهید بود و به راحتی کاهش قیمت را قبول خواهید کرد

به احتمال خیلی زیاد ممکن است عجله داشته باشید، ولی چرا باید خریدار بداند؟ این موضوع را بین خود و مشاور املاک نگه دارید.

در برخی موارد خریدار اعضای خانواده‌اش را نیز به خانه‌تان می‌آورد تا خانه را به آن‌ها نیز نشان دهد. آن‌ها نیز ممکن است بخواهند شروع به انجام برخی اندازه‌گیری‌های فضای درون خانه کنند تا ببینند جا برای مبلمان و اثاثشان هست یا حتی برای تغییراتی که می‌خواهند در خانه‌تان انجام دهند برنامه‌ریزی کنند.

اگر در بازدید قبلی خانه نبوده‌اید و نتوانستند از شما دربارهٔ همسایه‌ها بپرسند، حال زمان فوق‌العاده‌ای برای پرسیدن درباره همسایه‌ها است. یادتان باشد ایده شما درباره یک همسایه خوب ممکن است کاملا‌ با ایده آن‌ها در این باره متفاوت باشد.

خریداران همچنین در صورتی که در بازدید اول موفق به رویارویی با شما نشده باشند، در این زمان می‌توانند پی ببرند چرا می‌خواهید جابجا شوید. خریداران می‌توانند با استفاده از اطلاعاتی که از شما به دست آورده‌اند برای کاهش قیمت اقدام کنند.

در واقع بازرسی برایشان اهمیتی نداشته، بلکه چون جزء به جزء اطلاعات شخصی شما را درباره علت تعویض خانه می‌دانند، فرض می‌کنند تقریبا هر کاری خواهید کرد تا خانه را بفروشید. بنابراین چرا از شما به عنوان فروشنده نخواهند که در یک تعمیر به خصوص مثلا انجام نقاشی همکاری کنید

همه‌ ما می‌دانیم که احتمالا صد‌ها مورد ریز ممکن است در بازدیدی از ملک مطرح شود، بنابراین حتما چیزی وجود دارد که بتوانند از طریق آن شما را مجبور به پرداخت وجه کنند.

اگر تا الان با بد اقبالی جواب دادن به اینگونه سؤالات مواجه نشده‌اید، مطمئن باشید این آخرین تلاش خریدار برای گرفتن جواب است.

بازرسی‌های خانه ممکن است چندین ساعت طول بکشد، بنابراین مکالمه‌های زیادی ممکن است صورت بگیرد. خریدار قطعا از شما درباره تعمیراتی که در خانه انجام داده‌اید سوال می‌کند! ‌‌ بهتر است در هنگام مواجه با این سوال، چیزی را مخفی نکنید، چون اگر سعی کنید بر روی هر مسئله تاثیر گذار در ارزش خانه‌تان درپوش بگذارید، مسئولیت آن به گردن شما است.

وقتی خانه‌تان را می‌فروشید، عموما ۳ تا ۱۵ روز طول می‌کشد تا بازدید های مکرر از خانه به پایان برسد. کار‌شناس املاک شما را نسبت به تاریخ و زمان آنها مطلع می‌کند. تقویم خود را علامت بزنید، در تلفن خود آلارم هشدار تنظیم کنید و یا هر روش دیگری که برای یادآوری مد نظر دارید استفاده کنید و برنامه‌ریزی کنید که در آن لحظه خانه نباشید!

فکر کردید هنگام بازرسی بهتر است آنجا باشید تا بدون اطلاع شما در میان وسائل‌ و خانه‌تان نگردند و ایراد نگیرند؟ دقیقا به دلیل وابستگی احساسیتان به خانه و وسائل داخل خانه بهتر است آنجا نباشید!

خریداران زیر سینک آشپزخانه و دستشویی را چک می‌کنند، لوازم برقی خانه‌تان را روشن می‌کنند، پنجره‌ای را چک می‌کنند که برای رسیدن به آن باید از روی تخت‌خوابتان عبور کنند، کمدتان را نگاه می‌کنند و در کل به همه چیز خیلی نزدیک می‌شوند، عادی است احساس ناراحتی کنید. دیدن این فعالیت‌ها ممکن است عصبانیتان کند و وقتی عصبانی هستید احتمالا در حالت نرمال نیستید و ممکن است چیزهایی به زبان آورید که بعدا باعث ناراحتی و یا دلخوری خریدار یا مستاجر شود که در نهایت یک متقاضی خوب از دست میرود.

در این زمان یک خریدار ماهر ممکن است سوالات خاصی درباره خانه‌تان بپرسد که به نظر پاسخ دادن به آنها ضرری ندارد. برای مثال، وقتی از شما دربارهٔ استفاده از حشره کش سوال می‌کنند، چنین پاسخ می‌دهید که نمی توانستم سوسک های حمام را تحمل کنم. گفتن دربارهٔ سوسک‌ها ممکن است باعث شود خریدار فکر کند مشکل کنترل آفات دارید، درحالی که در واقع یک یا دو سوسک کوچک مشاهده کرده‌اید که بودنشان در خانه‌ها خیلی رایج است. حال خریدار تصور می‌کند باید برای رهایی از آنها پول خرج کند؛ بنابراین، پیرو آن درخواست کاهش قیمت صورت می‌گیرد.

داستان‌های این چنینی باعث می‌شود جریان خون خریدار سریع‌تر شود و به خاطر هیجان ناشی از داستانی که گفته‌اید بیش از اندازه نگران شود. نگرانی‌های خریدار در نتیجه این بازرسی باعث درخواست کاهش قیمت می‌شود، در حالی که اگر خانه نبودید، همه چیز با بازرسی استاندارد و معمول آن‌ها خوب پیش می‌رفت و بدون هیچ درخواست کاهش قیمتی خاتمه می‌یافت.

حتی ممکن است چند خانه آن طرف‌تر همسایه‌تان برای فروش خانه‌اش قرار داد بسته و تا ماه آینده جابجایی انجام می‌شود، شما نیز از قیمت فروش خانه‌اش با خبرید. خریدار از به فروش رفتن این خانه با خبر می‌شود و شدیدا می‌خواهد بداند خانه‌ای که مشابه خانه شما است با چه قیمتی به فروش رفته است. برای خریدار اهمیتی ندارد که آن شخص به خاطر مشکلات مالی و اجبار در سریع‌تر فروختن خانه آن را با قیمتی پایین‌تر به فروش رسانده تا از فجایع پیش رو جلوگیری کند. دلایل برای خریداران اهمیتی ندارد مادامی که فقط پول را می‌بینند. اگر خریدار متوجه چنین چیزی شود و اگر فکر کند که پول بیشتری بابت خانه پرداخت کرده، از این موضوع می‌تواند به عنوان بخشی از مذاکرات در دیدار‌ها استفاده کنند. بنابراین باز هم تاکید می کنیم که هنگام بازدید از خانه حضور نداشته باشید!

خلاصه‌ای از طفره رفتن از سوالات مخرب

به حرف مشاور املاکتان گوش دهید و وقتی خریدار در خانه‌تان حضور دارد در آنجا نباشید. فروش خانه‌تان را به مشاور املاک حرفه ای سپرده‌اید چون در فروش خانه‌تان به آن‌ها اطمینان دارید، پس مهم است که مطمئن شوید خریدار هنگام بازدید از خانه، نتواند شما را پیدا کند. اینکه چگونه یک مشاور حرفه ای املاک خوب پیدا کنید اهمیت زیادی دارد. به دلال ها اعتماد نکنید آنها برای رسیدن به پول ممکن است شما را مجبور کنند که قیمت خانه را کاهش دهید.

مطمئن باشید وقتی جواب این سوالات را پیدا ‌کنید، بعد از انجام معامله سود بیشتری عایدتان می‌شود.

همه ما به کار خود مشغولیم و وقتی قصد می‌کنیم ملک مسکونی -خانه- یا ملک تجاری -مغازه- یا قطعه زمین برای سرمایه‌گذاری بخریم کمتر به این فکر می‌کنیم که ممکن است چه گرفتاری‌هایی برایمان پیش بیاید.

یک ملک مسکونی تازه‌ساز معمولا یک مالک دارد (صاحب زمین) و یک سازنده. گاهی این دو با هم اختلاف دارند و بدون اطلاع هم ملکی را به فروش می‌رسانند. بنابراین هنگام خرید ملک تازه‌ساز که هنوز سند ندارد به این نکته توجه کنید. سعی کنیدهر دو مبایعه نامه را امضا کنند.

اگر ملک پیش‌فروش می‌خرید با مقداری ریسک مواجه هستید. حتی اگر طرف کلاهبردار نباشد احتمال ورشکستگی، فوت و سایر احتمال‌ها باعث می‌شود سرمایه شما از دست برود یا سالها بلاتکلیف بماند.

خانه‌های نوساز که هنوز سند ندارند خطرناک هستند. گاهی خانه نوساز به دلایل مختلف میلیونها تومان به شهرداری بدهکاراست و صاحب ملک قصد تسویه حساب با شهرداری را ندارد. به شما گفته می‌شود یک‌پنجم پول بابت سند نگهداری می‌شود اما مبلغ بدهی شهرداری بسیار بیشتر از این است. اگر خانه‌ای بخرید که حداقل یکی دو سال از عمر آن گذشته باشد هم مشکلاتش معلوم شده و هم سندش تعیین تکلیف شده است.از فروشده پایان کار شهرداری -گواهی ساختمان- بخواهید. اگر ملک مورد نظر گواهی ساختمان داشته باشد حداقل نشان می‌دهد با شهرداری مشکلی ندارد. اگر سوال یا ابهامی داشتید کپی گواهی ساختمان را از فروشنده بگیرید.

اگر ملک مورد نظر گواهی ساختمان دارد اما هنوز صورتمجلس تفکیکی یا تقسیم نامه ندارد از فروشنده علت امر را جویا شوید. وقتی ملک، گواهی ساختمان داشته باشد درمرحله بعد می‌تواند صورتمجلس تفکیکی بگیرد و در نهایت سند تک برگی صادر شود. این فرایند خیلی طولانی نیست. پس از صدور گواهی ساختمان، قاعدتا ظرف دو تا سه ماه، مراحل بعدی طی شده و اداره ثبت املاک، سند تک برگی صادر می‌کند.

از هویت فروشنده مطمئن شوید. کارت ملی و شناسنامه او را با دقت ببینید و با مشخصات سند ملک و بقیه مدارک چک کنید. رودربایستی نداشته باشید.

اگر فروشنده مدعی است که وکالت بلاعزل فرد دیگری را برای فروش دارد قبل از هر چیز از دفترخانه‌ای که وکالت بلاعزل در آن ثبت شده استعلام نمایید.

هر ملک یک کد پستی ده رقمی منحصر به فرد دارد که در سند درج شده است. از فروشنده بخواهید تاییدیه کد پستی ده رقمی را از اداره پست بگیرد. این کد پستی مبنای تنظیم مبایعه‌نامه است.

مشاور حرفه ای موظف است مبایعه‌نامه را در برگه‌های مخصوص اتحادیه املاک پرینت گرفته و با هولوگرام اتحادیه به شما کد رهگیری بدهد.

صدور کد رهگیری هزینه‌ای ندارد و بنگاه حق ندارد هزینه اضافه‌ای بابت ارایه کد رهگیری از شما دریافت نماید. کد رهگیری بر اساس کد پستی ده‌رقمی و آدرس ملک صادر می‌شود. کد رهگیری صادر شده را از طریق “سامانه ثبت معاملات واملاک ایران” به آدرس زیر چک کنید. اگر کد پستی شما درست ثبت شده باشد بنگاه یا فروشنده نمی‌توانند ملک را به فرد دیگری بفروشند. به هیچ وجه به حرفهای مشاور املاک یا افراد دیگر مبنی بر اینکه کد هگیری کاربردی ندارد توجه نکنید.

آدرس و مشخصات ملک را که در سند ملک ذکر شده است با موقعیت واقعی ملک مقایسه کنید. هرگونه مغایرتی را قبل از خرید برطرف نمایید.

اگر ملک مستاجر دارد قبل از خرید مستاجر را از خرید آگاه نمایید و در جلسه ای با حضور همه طرفین، قرارداد اجاره را جابجا کنید.

حتما قبل از خرید ملک از همسایه‌ها و بخصوص مستاجرینی که در آن آپارتمان هستند در مورد مشکلات احتمالی ملک، پرس و جو کنید. بررسی کنید فروشنده بابت شارژ و دلایل دیگر به آپارتمان بدهکار نباشد. هنگام خرید خانه، سایر ملحقات آن نظیر پارکینگ، انباری، حیاط و تراس را به دقت رویت نمایید. اگر خانه دیوارهای مشترک دارد در مورد میزان انتقال صدا تحقیق کنید. به صدای موتورخانه، آسانسور، مترو و … توجه کنید. خانه را در روز ببینید تا به میزان نورگیری پی ببرید. مواظب باشید “پارکینگ مزاحم” را به اسم پارکینگ معمولی به شما نفروشند.

تقریبا همه مطالبی که در بالا بیان شد وظیفه مشاور املاک می باشد. یک مشاور املاک خوب باید تسهیل کننده معامله و متعادل کننده ریسک بین فروشنده و خریدار باشد و به گونه ای معامله را انجام دهد که هر دو طرف با اعتماد و بدون نگرانی باشند. اما واقعیت این است که همه مشاورین املاک اینگونه نیستند. بسیاری از آنها عجله دارند معامله سریعتر انجام شود.

خریدار باید براساس قرارداد و در تاریخ مقرر در دفترخانه ای که جهت تنظیم سند با فروشنده توافق نموده است به همراه چک رمز دار باقی مبلغ معامله حاضر شود.

در صورت عدم حضور فروشنده در تاریخ مقرر، حتما از سردفتر دفترخانه، گواهی حضور خود و عدم حضور فروشنده را دریافت نمایید.

چنانچه فروشنده هستید، فراموش نکنید که حضور شما در روز مقرر برای تنظیم سند کافی نیست و می بایست در روز مقرر، استعلامات لازم شامل تسویه عوارض شهرداری و تسویه اداره دارایی بابت مالیات را جهت انتقال سند قبلا انجام داده باشید. استعلام اداره ثبت هم باید قبلا توسط دفترخانه انجام شده باشد.

مطمئن شوید که مال در وثیقه یا رهن یا در توقیف نباشد. اگر مورد معامله، ملک است، بررسی کنید که مواردی مانند آب، برق، گاز، تلفن، پارکینگ و انباری به طور روشن در سند توصیف شده باشد. اگر کسی که مبایعه نامه را امضا می‌کند، خود مالک نیست، بلکه وکیل یا ولی-سرپرست- یا قیم مالک است، دلایل آن را بپرسید. آیا در وکالت‌نامه ذکر شده است که وکیل خود حق فروش و گرفتن قیمت مال را دارد یا خیر و اگر امضاکننده ولی- سرپرست- مالک است، مطمئن شوید در زمان امضای قولنامه توسط ولی، کودک، بالغ نشده است. همچنین در جایی که امضاکننده قیم مالک است، باید روشن شود آیا قیم به تنهایی حق فروش مال را دارد یا با دخالت مقام قضایی چنین حقی برای او در نظر گرفته شده است.

اگر مورد معامله از طریق ارث به فروشنده رسیده، باید گواهی انحصار وراثت را ببینید. فتوکپی برابر اصل آن را نیز از فروشنده بگیرید و همچنین تصفیه حساب مالیات بر ارث را نیز از فروشنده بخواهید.

خریدار باید مطمئن شود که فروشنده ممنوع‌المعامله یا مشمول فراری نظام وظیفه نباشد که در این حالت فروشنده قادر به انتقال رسمی ملک به خریدار نخواهد بود.

عبارت ” اسقاط کافه خیارات ولو خیارات غبن فاحش ” که در متن مبایعه نامه وجود دارد بدین معنی است که فروشنده و خریدار اختیار هرگونه پشیمانی وبه هم زدن معامله را از خود سلب می کنند. بنابراین حواستان باشد پس از امضای مبایعه نامه، حتی اگر سرتان کلاه رفته باشد به هم زدن معامله و استفاده از سازوکار قانونی بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن است.

علاوه بر دانستن مراحل خرید خانه، قبل از خرید باید سؤالات مهمی از مشاوران املاک بپرسید. بازدید از خانه‌ها صرفا برای این نیست که با مشاهده از جو و فضایی که در آینده خواهید داشت، مطلع شوید. لازم است از فرصت استفاده کنید و سؤالاتی مطرح کنید که ممکن است بعدها در فرایند معامله، پرسیدن و آگاهی از آنها مقدور و ممکن نباشد. پس حواس‌تان را حسابی جمع کنید و این سئوالات را قبل از خرید خانه حتما از مشاور املاک بپرسید.

تاکنون چند پیشنهاد خرید مطرح شده است؟

اگر منزل فروشی خواهان زیادی داشته باشد، مشاوران املاک معمولا این مسئله را سریع عنوان می‌کنند و مایلند تا از نظر قیمت فروش، شما و دیگران را وارد رقابت و چالش کنند. در هر حال به میزان استقبال از منزل فروشی دقت کنید. اگر خانه طالب زیادی داشته باشد، قیمت پیشنهادی بالاتر می‌رود و باید به کار درست در این رقابت قیمتی دقت کنید.

قیمت فروش چه تغییراتی کرده است؟

باید از مشاور املاک بپرسید که خانه مورد نظر برای خرید، از زمانی‌که برای فروش گذاشته شده است، چندبار و به چه علت تغییر قیمت داشته است؟ مثلا گاهی اوقات، عجله و نیاز فروشنده موجب کاهش قیمت می‌شود. شاید هم دلایل دیگری وجود دارد که باید برای تصمیم‌گیری بهتر در جریان آنها باشید و این موضوع و دلایل آن را از مشاور املاک جویا شوید.این امکان وجود دارد که دقیقا پس از فروش بتوانید خانه دیگری بخرید اما احتمال آن صد درصد نیست.

در این صورت یک چالش پیش روی شماست و نمی توانید به خانه جدیدتان نقل مکان کنید. پس بهتر است از قبل چنین اتفاقی را پیش بینی کنید تا در صورت وقوع سرگیجه نگیرید.

ممکن است مجبور شوید وسایل خود را برای مدت کوتاهی در یک انبار بگذارید و خود در یک مکان اجاره ای کوتاه مدت و یا در کنار اقوام و دوستان خود بمانید. بهترین حالت این است که وقوع چنین مساله ای را پیش بینی کنید.

علت فروش خانه چیست ؟

شما کاملا خود را از نظر روحی و جسمی آماده کردید تا بتوانید به خوبی خانه تان را بفروشید .بازدید خریداران از خانه را تحمل کردید، انتظار کشیدید و در آخر هیچ چیز نصیبتان نشد.هیچکس به خرید خانه شما تمایلی نشان نداد. اگر خانه شما از لیست خرید خارج شود سرخوردگی زیادی به همراه می آورد پس بهتر است این اتفاق نیفتد. عناصر زیادی وجود دارند که می توانید به عنوان علت فروش نرفتن خانه تان بررسی کنید. بزرگ ترین علت را می توانید در استراتژی قیمت گذاری خانه تان جستجو کنید.
باید بدانید که علت فروش خانه چیست. آیا منطقه برای زندگی ناامن است یا مدارس موجود در محله بسیار نامناسب و نامطلوب هستند؟ همسایه‌ها آزار و اذیت زیادی دارند یا…؟
باید از علت اصلی نقل مکان خانواده مطلع شوید تا بعد از خرید خانه دچار مشکلاتی مشابه نشوید. اگر مشاور املاک و صاحب‌خانه در پاسخ‌گویی تعلل داشته باشند و نتوانند درست‌وحسابی علت فروش را توضیح بدهند، باید کمی شک و بیشتر تحقیق کنید.
همسایه‌های جانبی چه کسانی هستند؟

در اینکه انسان اجتماعی است و زندگی او باید به صورت اجتماع و دسته جمعی باشد شکی نیست زیرا نیازمندی های انسان ایجاب می کند که با همکاری سایر هم نوعان خود به رفع آنها بپردازد، هر فردی عهده دار کاری شود وهر گروهی مشکلی را حل کند تا زندگی برای همه سعادت بخش و دلپذیر گردد. اما آنچه در این پژوهش به آن خواهیم پرداخت پیرامون مساله مسکن، همان عاملی که بدون وجود آن امکان جمع شدن افراد در یک جامعه کوچک یا بزرگ منتفی خواهد بود.
برای بعضی از افراد، همسایه‌ها و چگونگی فضای محل اهمیتی ندارد. اما بیشتر افراد به این موضوع اهمیت می‌دهند و روی مسائل مربوط به آپارتمان‌نشینی حساس هستند و مایل به دانستن این هستند که همسایه‌ها سالمندند یا بچه‌دار؟ ساکت‌اند یا پرسروصدا؟ رفت‌وآمدهای افراد در محل چگونه است؟ مشاور املاک می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.
موقعیت مکانی خانه چطور است؟

محله‌ای که در آن زندگی خواهید کرد نیز بسیار مهم است. باید بدانید که موقعیت مکانی آن محل از نظر مراکز خرید، فروشگاه‌ها، مدارس و دسترسی به وسایل نقلیه در محله‌ی موردنظر به چه صورت است؟ همچنین جذابیت‌های تفریحی، امکانات و… چگونه است.

زمان‌بندی صاحب‌خانه برای فروش به چه ترتیب است؟

نکته‌ی مهم دیگر این است که صاحب‌خانه فعلی چه زمان‌بندی‌ای برای فروش آپارتمان یا خانه و تخلیه‌ی آن مدنظر دارد. آیا برای فروش عجله دارد؟ یا مثلا می‌خواهد تا پایان سال تحصیلی فرزندان در منزل فعلی‌اش ساکن باشد. همه‌ی این اطلاعات به شما و فروشنده برای توافق بر سر قیمتی مناسب و… کمک خواهد کرد.

یادتان باشد درباره‌ی خودتان اطلاعات ریز و جزئی را فاش نکنید. اگر منزل را پسندید، اشتیاق بیش‌ازحد نشان ندهید یا بودجه‌ی خود را سریع آشکار نکنید. این سیاست‌ها در تعیین قیمت خرید نقش مهمی دارند.

تاریخ بازسازی خانه در چه زمانی است؟

باید قبل از خرید خانه از آخرین دست‌کاری‌ها و بازسازی‌های صورت‌گرفته، مطلع باشید. مثلا ایزوگام بام خانه، تغییر لوله‌ها و یا موارد دیگر، بسیار مهم هستند و باید درباره‌ی آنها سؤال کنید.

هزینه شارژ و قبوض چگونه است؟

هزینه‌های جانبی خانه نیز بسیار اهمیت دارند. باید حتما درباره‌ی میزان قبوض مصرفی مختلف، اطلاعات کسب کنید و هزینه‌ی شارژ و… را بدانید. به ویژه اگر می‌خواهید از منزلی دربست به آپارتمان نقل مکان کنید، باید از هزینه‌های قبوض خدماتی و… کاملا آگاه باشید و این هزینه‌ها را مطابق با بودجه‌ی خود تنظیم کنید.

/